Polski
Gamereactor
Videos
HQ

Mercedes EQE SUV - EV Hour

Ruszamy w drogę tym w pełni elektrycznym SUV-em, który obiecuje do 334 mil zasięgu dzięki szybko ładującemu się akumulatorowi, który może rozpędzić się od 10 do 80% w około 32 minuty.

Audio transcriptions

"Witajcie wszyscy w Gamereactor EV Hour. Zacznijmy od ciekawostki.
Prawie dwa lata błagałem Mercedesa, aby pozwolił mi pożyczyć jednego z ich samochodów do recenzji, więc jest to dla mnie dość monumentalny moment jako recenzenta. To jest SUV EQE, model 350 4MATIC model. Jeżdżę nim od nieco ponad roku."

"tydzień i naprawdę ciekawie było zobaczyć, o co tyle zamieszania, ponieważ jeśli jest jedna rzecz, jeden aspekt dotyczący Mercedesów EV jest to, że jest dużo zamieszania. Są liderem na wiele różnych sposobów i cóż, zobaczmy, co jest czym. Chodźmy! Dobra, zajmijmy się niektórymi danymi dotyczącymi osiągów. 292 KM, do 568 kilometrów zasięgu z 90-kilowatowej baterii, 170-kilowatowe ładowanie, 12,8-calowy główny panel OLED obok 12,3-calowego ekran użytkowy przed Tobą, a wszystko to wykorzystuje renomowany system operacyjny MBUX OS system. Całość doświadczenia Mercedesa zaczyna się i kończy w kabinie, w fotelu kierowcy."

"Muszę przyznać, że kabina robi wrażenie. Naprawdę.
Powinienem od razu powiedzieć, że ten konkretny model, który tu mam nie ma hiperekranu. Nie wiem, czy jesteś tego świadomy, ale niektóre modele Mercedesa mają to hiper ekran i zasadniczo po prostu okrywa całą deskę rozdzielczą tutaj w jednym dużym Panel OLED, który zapewnia całkiem niesamowite obrazy i segmenty, które Widziałem online, więc nie mogę się doczekać, aby to przetestować w przyszłości. Ale to, co mam tutaj, to konwencjonalny, ale naprawdę funkcjonalny ekran główny, który ma bezproblemową obsługę Apple CarPlay i Android Auto a także ma własną różnorodność aplikacji, więc działa również jako system zastrzeżony."

"Oznacza to, że dostaję SatNav, dostaję wszystkie aplikacje, których mogę chcieć, takie jak Spotify, Apple Music, YouTube Web. Jeszcze raz, Jestem dość dobrze zaspokojony niezależnie od tego, czego chcę, ale z drugiej strony Jest też bezproblemowy Apple CarPlay, który zajmuje połowę ekranu, pozostawiając dolną połowę dla niektórych centralnych funkcji, które moim zdaniem działa bardzo dobrze obok szeregu przycisków, dzięki czemu szybciej dotrzesz tam, gdzie chcesz."

"Jest to połączone z tym centralnym ekranem poleceń tutaj, który również pokazuje mi wszystko, co muszę wiedzieć bez żadnego zamieszania. To jest naprawdę, dla mnie, lepszy system, który wypróbowałem w całym szerokiej gamie marek EV do tej pory, a kiedy ludzie mówią, że Mercedes naprawdę złamał kod systemu operacyjnego z tym MBUX, mają rację. To naprawdę działa. To SUV."

"To znaczy, masz to w nazwie, ale nie jest tak wysoki jak wiele innych samochodów.
rywali i nie jest też tak duży. Dzieli wiele podobieństw ze zwykłym sedanem EQE, ale z jeszcze krótszym dystansem między osiami. Nie jest mały sam w sobie, ale prawdopodobnie mniejszy niż myślisz. Wygląda kompaktowo, jak w tunelu aerodynamicznym i wydajny. Możesz powiedzieć, że nie jest tak ekscytujący jak X-Peng G9 lub BMW iX, czy nawet nowe pojazdy na scenie, ale ma klasyczny wygląd, który z pewnością spodoba się szerszemu gronu odbiorców."

"odbiorców, a kiedy moja dziewczyna i jej matka spojrzały na to bardzo pobieżnie, natychmiast powiedziały, to ładny samochód. Myślę, że to coś znaczy.
To samo można powiedzieć o tylnym siedzeniu, które jest niewiarygodnie przestronne i niesamowicie wygodne. Tak naprawdę nie doświadczyłem żadnego siedzeń jak to. Nie chodzi o to, że jest bardziej przestronny niż inne SUV-y EV dostępne na rynku, ale jest coś w sposobie, w jaki Mercedes tworzy wnętrza, co sprawia, że ta konkretna przestrzeń jest bardzo komfortowa, bezpieczna i przyjemna."

"Ciężko to wyrazić słowami i zajęło mi to kilka prób, żeby to zrozumieć.
otworzyć drzwi i usiąść. Może to przez te siedzenia, są bardzo, bardzo wygodne, powinienem powiedzieć, i to też po prostu to nie jest kompaktowe. Nie jest zbyt duży, że prawie czujesz, że jesteś znikasz w przestrzeni. To coś pomiędzy. Może Mercedes nie osiąga tego ani przy większych, ani przy mniejszych prędkościach rozmiarach, ale robią to tutaj. Więc jeśli chcesz kabina, która jest ogólnie bardzo schludna, cóż, to może być to, szczerze mówiąc. Więc możesz się zastanawiać, dlaczego to jest takie drogie? Zwłaszcza jeśli jest to model ze średniej półki, a nie jeden z wyższych modeli EQS. Cóż, jeden powód może być jakość wykonania. To jest coś na co ludzie często zwracają uwagę, na przykład Tesla, mówiąc, że kiedy przychodzi co do czego, po prostu nie budują swoich do tego samego doskonałego standardu, jakiego możemy oczekiwać od starych klasycznych Niemców. I może być w tym trochę prawdy, ponieważ każdy pojedynczy panel wydaje się niesamowicie celowy."

"Wszystko jest dobrze połączone i sprawia wrażenie spójności i tworzy idealną całość. Coś tak prostego jak ten konkretny dźwięk tutaj, otwieranie i zamykanie drzwi, jest satysfakcjonujący i możesz poczuć tę jakość."

"Więc możesz nie być w stanie od razu zobaczyć, co to jest, że jesteś płacisz dodatkowo, ale to nie znaczy, że tak nie jest.
tam. Muszę powiedzieć, że jeździ bardzo dobrze, niezależnie od tego, czy jesteś na wooshy autostradzie jadąc 120 lub w trudnym terenie, w którym jestem tak jakby teraz. Ma najlepszego asystenta jazdy AI jakiej kiedykolwiek doświadczyłem w jakimkolwiek samochodzie. Ma też, jak sądzę, całkiem spory bagażnik, 520 litrów, dla bardziej sportowego, ciaśniejszego linii, do której zmierza. I chociaż nie jest tak stabilny w zakrętach, być może ze względu na wysoką wysokość jazdy, Lubię go do ogólnej jazdy."

"I myślę, że kiedy ludzie mówią, że samochody Mercedesa w ogóle dobrze jeżdżą, to byłbym skłonny się z tym zgodzić, na podstawie moich doświadczeń z tym. To nie jest sportowy gepard, ale działa i to dobrze. Po przejechaniu Mercedesem EQE SUV przez około tydzień, jest to bardzo łatwe."

"powiedzieć, że Mercedes prawdopodobnie stworzył bardzo wydajny EV w ogóle, a także bardzo łatwo jest zobaczyć dlaczego tak dobrze rezonuje to z opinią publiczną kupującą samochody.
Ogólnie rzecz biorąc, jest to niesamowicie wszechstronny pojazd, zapewniając zasięg, prędkość ładowania, komfort jazdy i trochę emocji w terenie a także ogólną przestrzeń z tyłu, przestrzeń z przodu, jakość siedzeń i gadżety wewnątrz. Ponownie, bardzo dobrze zaokrąglone. Czy jest to najbardziej ekscytujący samochód, jakim jeździłem na przestrzeni ostatnich lat?
w ciągu ostatnich kilku lat? Prawdopodobnie nie, ale znowu, prawdopodobnie jest to ten, który uderza w najwięcej nut i uderza w nie dobrze. Więc to jest w dużej mierze rekomendacja. Niezależnie od tego, czy jest to zalecenie obok niektórych innych pojazdów elektrycznych produkowanych przez Mercedesa, Będę musiał dokładniej zbadać tę linię, aby się dowiedzieć."

"Ale póki co, podwójny kciuk w górę. Jest całkiem nieźle, może nawet lepiej. Do zobaczenia na następnym."

EV Hour

Więcej

Video

Więcej

Zwiastuny filmów

Więcej

Zwiastuny

Więcej

Wydarzenia

Więcej