Polski
Gamereactor
Videos
HQ

Audi Q8 e-tron - EV Hour

Audi Q8 to bestia, luksusowy czołg, który przewozi zarówno Ciebie, jak i Twoich bliskich w komforcie, stylu i bezpieczeństwie. Ale czy jest tak dobry, jak inne oferty Audi?

Audio transcriptions

"Witamy wszystkich w kolejnej godzinie Gamereactor EV, tym razem skupiając się na topowym Audi Q8 e-tron. Jest to model S-line o mocy 408 koni mechanicznych. Teraz to nie jest garbus. To Jest drogi, bardzo dobrze wykonany i zdecydowanie przeznaczony dla bogatych, Powiedziałbym. Nie jest to bardziej sportowy, bardziej przyciągający wzrok GT, ale zdecydowanie luksusowy."

"pojazd w każdym znaczeniu tego słowa. Tak więc, kiedy wsiadłem do niego po raz pierwszy, aby się przejechać świątecznej trasie, byłem rozczarowany poziomem gadżetów, które w nim zastosowano.
znalazłem. Po prostu czułem, że jest za mało zabawek. Ale jak powiedziałem, potem jeździłem nim i jeździłem być może o wiele więcej, i z moją rodziną w samochodzie podczas tej świątecznej trasy, i znalazłem coś innego było o wiele bardziej prawdziwe niż początkowo myślałem, a mianowicie, że nie zawsze jest o ilość zabawek i gadżetów. Chodzi również o jakość wykonania, elementy projektu, spójność małych rzeczy, które składają się na większą całość. Przyjrzyjmy się temu."

"To podwójne porty ładowania po obu stronach, dźwięk otwierania i zamykania drzwi, haptyczne sprzężenie zwrotne na ekranach, jakość siedzeń, szczególnie z tyłu, a także piękne elementy sterujące klimatem na środku. Wszystko jest zakrzywione, w sam raz, ekstrapolowane i wyrafinowane. I choć dla niektórych może to być nieco mało pomysłowe lub pozbawione szaleństwa drzwi skrzydłowych lub trochę za dużo miejsca, to jest bardzo, bardzo, bardzo, bardzo, bardzo, bardzo, bardzo, bardzo, albo brak szalonych drzwi typu gullwing, albo inny kształt kierownicy, wszystko jest na swoim miejscu i po prostu działa."

"To, co my, dziennikarze motoryzacyjni, staramy się robić w naszych filmach, i nie mówię, że koniecznie zaliczam się do tej grupy ludzi, ale wiesz, Żart może być żartem, bo staramy się przekazać jakieś uczucie. Próbujemy pokazać Ci jak to jest siedzieć w kabinie i prowadzić, bo to bardzo ważne. Możemy dać dane liczbowe, ale możesz je znaleźć na stronie internetowej. Możemy pokazać Ci wnętrze i zewnątrz, ale możesz, wiesz, wygooglować filmy prasowe i zdjęcia zrobione przez same firmy."

"Jaką wartość możemy wnieść? Cóż, możemy powiedzieć ci, jakie to uczucie, gdy wszystkie te małe kawałki łączą się w spójną całość, o której mówiłem wcześniej. I rzecz o Audi jest to, że możesz spojrzeć na wnętrze jako trochę rzadkie. Możesz spojrzeć na na wygląd zewnętrzny jako nieco konserwatywny, ale to właśnie wtedy, gdy wszystkie te rzeczy łączą się razem dzieje się coś magicznego. I nie wiem, czy jest to jakość wykonania, czy po prostu sposób na zaprojektowanie tych samochodów jako nieporęcznych jednostek, ale coś robią. I chociaż nie mogę umieścić co to jest, mogę powiedzieć, że ten czynnik X tam jest. W Audi chodzi o to, że potrzebują czasu. Potrzeba czasu, aby zrozumieć, dlaczego są tak drogie, ponieważ nie możesz natychmiast tego zobaczyć ani poczuć. Chodzi mi o to, że na środku mojej twarzy nie znajduje się 37-calowy panel OLED."

"wszelkiego rodzaju dziwne statystyki lub systemy rozrywki. Nie, chodzi o spójność całego systemu.
mniejszych rzeczy. Mówiłem o tym setki razy w tym filmie. Ale weź jeden konkretny przykład, który teraz obrócę moim gimbalem, abyś mógł zobaczyć, o czym mówię. A więc mów. Tę małą przepaść skrytykowałem już wcześniej."

"Ogólna idea była taka, że jeśli włożę tutaj rękę, to jest ta ziejąca, ziejąca dziura, gdzie oczywiście będą twoje napoje, ale wydaje mi się to bardzo nierówne pod względem projektu. Ale potem zacząłem i zacząłem czuć, jak ta przestrzeń jest wykorzystywana. Popchnąłem tę rzecz do przodu i zacząłem opierać rękę tutaj, gdzie tak płynnie integruje się ze sprzętem, który jest tutaj. Oczywiście jest to samochód elektryczny, więc jest bieg wsteczny, neutralny, napęd. To są główne czego używam. Ale ta konkretna pozycja jest tak naturalna. To coś w rodzaju mocy prawie postawa. Sprawia, że czuję kontrolę. Więc czy jest to coś, co, wiesz, mógłbym natychmiast polecić, gdy usiadłem tu po raz pierwszy? Nie. Ale kiedy nim jeździłem, od razu stało się to oczywiste."

"że Audi było po prostu sprytniejsze ode mnie. Myślę, że jest to swego rodzaju wskazówka dla całego samochodu.
Audi Q8 e-tron nie jest tani, a Audi pobiera tyle opłat, ponieważ wierzy, że ulegniesz jakości bardziej niż tanim sztuczkom, dzwonkom i gwizdkom. I chociaż początkowo myślałem, że będę potrzebował znacznie więcej, aby w pełni go polecić, pogoda zaczęła się zmieniać. Zaczęło się od plamek śniegu w powietrzu, co możesz zobaczyć tutaj. Zamierzałem trochę polatać z dronem, trochę porozmawiać."

"trochę więcej o funkcjach, ale spójrz na to. Deszcz, śnieg, nie nadaje się do tego rodzaju pracy.
Ja już pójdę. A potem sytuacja w Danii szybko przerodziła się w pełną burzę śnieżną.
jakiej nie widzieliśmy od lat. I wtedy zdałem sobie sprawę, że to ostatecznie jakość i niezawodność, która się liczy. Stoję przed moimi drzwiami w dniu, w którym mam dostarczyć towar."

"Audi Q8 e-tron z powrotem do Audi, ale spójrz na pogodę na zewnątrz.
Jest całkowicie zaśnieżone. Właśnie opróżniłem pojazd, ale spójrz, człowieku.
Tak wyglądały ostatnie dni w Danii.
To absolutnie okropne, ale nie martwię się, ponieważ byłem w stanie zaufać temu pojazdowi przez cały czas, kiedy go miałem. I za to będę tęsknił. Przeprowadził mnie przez kilka naprawdę niepewne momenty w ciągu ostatnich kilku dni, muszę wam to powiedzieć. Brawo dla Audi."

"Do zobaczenia na następnym."

EV Hour

Więcej

Video

Więcej

Zwiastuny filmów

Więcej

Zwiastuny

Więcej

Wydarzenia

Więcej