Polski
Gamereactor
recenzje
Trine 5: A Clockwork Conspiracy

Trine 5: A Clockwork Conspiracy

Graliśmy we wspaniały Trine 5, który pomimo braku innowacji oferuje mnóstwo zabawnych, oszałamiających zagadek.

HQ
HQ

Trine 5: A Clockwork Conspiracy to najnowsza gra z serii kooperacyjnych platformówek logicznych od fińskiego Frozenbyte. Po nieudanym flircie z rozgrywką 3D w Trine 3: The Artifacts of Power, seria powróciła do ukochanej i doskonałej rozgrywki 2.5D z Trine 4: The Nightmare Prince i na szczęście Trine 5: A Clockwork Conspiracy kontynuuje w tym samym duchu.

Po raz kolejny wcielasz się w role złodziejki Zoi, rycerza Poncjusza i czarodzieja Amadeusza, przy czym ten ostatni mimowolnie przebywa w uzdrowisku, ponieważ wciąż ma problemy ze swoją żoną Margaret. Poprosiła go, aby znalazł inne miejsce na nocleg, a na szczęście może zostać w spa za darmo w zamian za używanie jego nazwiska w marketingu. Mając na uwadze tę przerwę, trzej bohaterowie muszą ponownie się spotkać, tym razem, aby zmierzyć się z armią mechanicznych rycerzy, którzy zastąpili zwykłych rycerzy kraju, a za nimi stoją siły zła, które chcą przejąć kraj.

Trine 5: A Clockwork Conspiracy
To jest reklama:
Trine 5: A Clockwork ConspiracyTrine 5: A Clockwork Conspiracy

Historia nie jest głównym celem tych gier Trine, ale po prostu dobrym pretekstem do rozpoczęcia pięknej przygody z mnóstwem zagadek opartych na fizyce. Jak zawsze, przejmujesz kontrolę nad trzema postaciami w grze, a jeśli grasz sam, możesz przełączać się między nimi za naciśnięciem jednego przycisku. Jeśli grasz z maksymalnie trzema przyjaciółmi, każdy z was kontroluje własną postać.

Wnikliwy czytelnik zauważy, że w trybie kooperacji można również grać czterema graczami, mimo że w Trine 5 są tylko trzy postacie. Jeśli zdecydujesz się grać w "Unlimited", maksymalnie czterech graczy może wybrać postać, którą chcą, więc mogą być na przykład dwie Zoya i dwie Pontius. Jeśli grasz w "Classic", może być do trzech graczy, każdy z własną postacią. W oba tryby można grać lokalnie lub online.

Istnieje wiele zagadek opartych na fizyce do rozwiązania, a wszelkie pozostałe komórki mózgowe, które możesz mieć, są często wykorzystywane do rozwiązywania różnych zagadek. Każda z postaci ma swoje mocne strony i umiejętności, które należy wykorzystać - najlepiej w połączeniu z innymi postaciami. Pontius the Knight jest potężnym wojownikiem uzbrojonym w miecz, tarczę i duży młot. Jego mocną stroną jest oczywiście siła i zdolności bojowe, a on może używać swojej tarczy, aby na przykład przekierowywać strumienie wody lub wysyłać pociski z powrotem w latających mechanicznych wrogów. Jego miecz można również rzucić mocno w ściany, aby przykleił się i działał jako dodatkowa platforma.

To jest reklama:
Trine 5: A Clockwork ConspiracyTrine 5: A Clockwork Conspiracy
Trine 5: A Clockwork ConspiracyTrine 5: A Clockwork Conspiracy

Zoya, złodziejka, może używać łuku, strzał i liny, aby uderzać wrogów z daleka i używać liny do wyciągania platform lub huśtania się z nich. Może również dotrzeć do miejsc, których żadna z innych postaci nie może osiągnąć, rozciągając linę między dwoma punktami kotwiczenia, aby stworzyć mosty. Jej strzały mogą odbijać się rykoszetem od ścian, a jeśli przelatują przez pochodnię ognia, automatycznie zamieniają się w ogniste strzały, które mogą na przykład spowodować eksplozję beczek z prochem strzelniczym.

Czarodziej Amadeusz ma magię na wyciągnięcie ręki i może przesuwać przedmioty w otoczeniu lub wyczarowywać z powietrza duże metalowe pudełka, deski i kule. Można je następnie wykorzystać do aktywacji wrażliwych na nacisk płyt na podłodze lub do tworzenia schodów, aby mógł dotrzeć do wysokich platform i nie tylko. W dalszej części gry umiejętności każdego z trzech bohaterów można ulepszać i łączyć ze sobą, a także zaczynasz grać z grawitacją - im dalej idziesz, tym bardziej mylące stają się zagadki.

Jedną z cech charakterystycznych gier Trine zawsze była piękna, kolorowa i pełna przygód grafika - i na szczęście nie zmienia się to w Trine 5: A Clockwork Conspiracy. Nasza trójka bohaterów przechodzi przez jedne z najbardziej oszałamiających i pełnych przygód obszarów podczas swojej podróży. Tła są cudownie szczegółowe i klimatyczne, a przed przejściem dalej często zatrzymujesz się, aby delektować się piękną grafiką. Animacje naszej trójki bohaterów są również świetne, a cała strona wizualna jest prawie jak zbiór pięknych ilustracji z bajki. Wszystko to jest wspierane przez świetną ścieżkę dźwiękową z ładnymi efektami dźwiękowymi i dobrymi głosami.

Trine 5: A Clockwork ConspiracyTrine 5: A Clockwork Conspiracy
Trine 5: A Clockwork ConspiracyTrine 5: A Clockwork ConspiracyTrine 5: A Clockwork Conspiracy

Frozenbyte nie ma wielu szans z Trine 5: A Clockwork Conspiracy. To kolejna gra oparta na znanym już skrypcie Trine - jest kilka nowych zagadek, nowe właściwości i tym podobne, ale w zasadzie jest to bardzo podobne do poprzedniego. To właściwie w porządku ze mną, nawet jeśli możesz przegapić trochę innowacji tu i tam.

Ale jeśli lubisz gry logiczne, w których nawet najmniejsze mogą być wyzwaniem, Trine 5: A Clockwork Conspiracy to naprawdę dobra gra do wyboru. Jest piękny, jest mnóstwo dobrych zagadek i działa dobrze zarówno sam, jak i z kilkoma przyjaciółmi na kanapie.

08 Gamereactor Polska
8 / 10
+
Naprawdę piękna grafika. Dobre i kreatywne łamigłówki. Dobrze funkcjonująca rozgrywka kooperacyjna.
-
Brakuje nowych funkcji wynalazczych.
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane tekstyWczytywanie następnej zawartości