Polski
Gamereactor
wiadomości

Przeglądarka dla graczy Opera GX w fazie wczesnego dostępu

Produkty dla graczy, odcinek...

HQ

Jakiś czas temu pisaliśmy dla Was o serii artykułów do pielęgnacji ciała, sygnowanych marką Xbox. Można się z tego śmiać, można też potraktować na poważnie i jak to na "prawdziwego" gracza przystało, korzystać z dedykowanych nam produktów. Nie jest to oczywiście nic nowego, bo Ikea również stworzyła serię gadżetów dla graczy, w której skład wchodzi na przykład podpórka pod nadgarstki mająca ułatwić użytkowanie myszy i klawiatury. Teraz do tego zacnego grona dołącza coś, co faktycznie może się nam przydać - mowa o przeglądarce dla graczy, Opera GX.

Pewnie u większości z Was domyślną przeglądarką od ładnych kilku lat jest Google Chrome, który ma jedną zasadniczą wadę - zużywa zdecydowanie za dużo pamięci RAM. Nowa propozycja od Opery rozwiązuje ten problem, dając użytkownikom specjalne narzędzie do kontrolowania aktualnie wykorzystywanych gigabajtów. Będzie można kontrolować również zużycie procesora - wystarczy w specjalnie przygotowanym panelu, umieszczonym po lewej stronie przeglądarki, ustawić odpowiednią wartość.

HQ

Po co nam przeglądarka dla graczy?

W dobie streamowania gier, oglądania, gdy ktoś gra i na bieżąco komentuje to, co dzieje się na ekranie, taka przeglądarka wydaje się bardzo dużo ułatwieniem. Przede wszystkim widzowie będą mogli słuchać swoich ulubieńców w tle i przy okazji samemu grać, co wcześniej nie było takie proste właśnie przez duże zużycie pamięci RAM i procesora. Realnie przekładało się to na zmniejszoną wydajność podczas rozgrywki, a chyba nie muszę mówić, jak bardzo gracze pecetowi są wyczuleni na wszelkiego rodzaju spadki klatek.

Oprócz tego Opera GX jest zintegrowana z Facebookiem, wspomnianym Twitchem czy komunikatorami, jak Messenger i WhatsApp. Szybko będzie można sobie skonfigurować powiadomienia dotyczące wymienionych serwisów, co, nie ukrywam, może okazać się bardzo użyteczną opcją.

Równie ważnym elementem ma być też system GX Corner, który będzie odpowiadał za dostarczanie wiadomości ze świata gier, a także powiadamiał o zbliżających się premierach. Oczywiście będzie to dotyczyło tych największych tytułów, choć mam nadzieję, że pojawią się też jakieś gry niezależne lub te z mniejszym budżetem na marketing. Wszystko ponoć mamy skonfigurować sobie sami, więc pamiętajcie o dodaniu Gamereactora... A bardziej poważnie, na pewno każdy z Was ma swoje ulubione serwisy branżowe. Mam szczerą nadzieję, że pojawi się opcja dotycząca powiadamiania użytkownika o nowościach na portalu; z tym, że mogłoby być to zrobione w taki sposób, by w miniaturce lub w okienku, w którym pojawia się powiadomienie, od razu pojawiała się też informacja, czego dotyczy dany wpis. Nie wiem, czy nie wymagam za wiele, ale mi na pewno pomogłoby to śledzić treści pojawiające się na portalach, które czytam regularnie.

Wygląd Opera GX

Tutaj bez większego zaskoczenia, bowiem, jak to na sprzęt dedykowany graczom przystało, do woli będziemy mogli modyfikować takie rzeczy, jak tło czy wygląd konkretnych ikon i pasków na przeglądarce. Sam nie potrzebuję tego w swoim życiu, ale wiem, że jest spora rzesza osób, którym bardzo zależy na spersonalizowaniu swojego stanowiska do grania. Dlatego Opera postanowiła zsynchronizować swoją nową przeglądarkę z Razer Chroma, czyli programem pozwalającym na sterowanie oświetleniem wszystkich sprzętów rzeczonego producenta. Jeśli tylko mamy ochotę, to światełka na naszych słuchawkach, klawiaturze czy myszce będą miały ten sam motyw, co Opera GX.

Równie ważne mają być też odgłosy wydawane przez naszą przeglądarkę. Dźwięki powiadomień konkretnych aplikacji czy nawet odgłos zamykania kart lub kliknięcia na konkretną ikonę - nie jest to coś potrzebnego, ale dla niektórych może okazać się przyjemnym bajerem. Ważne, że producent dał nam wybór, prawda?

Przeglądarka weszła na razie w fazę wczesnego dostępu, ale sprawdzić ją mogą tylko posiadacze komputerów z Windowsem 10. Oficjalna premiera Opera GX przewidziana jest jeszcze na ten rok.Wczytywanie następnej zawartości