Polski
Gamereactor
wiadomości
Dear Esther

Indie podbija iOSa

Gris to nie jedyna gra, która w najbliższym czasie pojawi się w App Store.

HQ

Ledwie wczoraj Asia pisała dla Was o Gris, które niedługo pojawi się na urządzeniach z "nadgryzionym jabłkiem", ale jak się okazało, to nie jedyny indyk zmierzający na urządzenia Apple'a.

Kolejnym tytułem jest Journey, które do niedawna było tytułem ekskluzywnym na konsole Sony - najpierw na PS 3, a później w formie remastera na PS4. Coś się jednak musiało zmienić w polityce twórców, bo pod koniec maja pisaliśmy o tym, że gra studia Thatgamecompany ukaże się na PC na platformie Epic Games Store. Kilka dni temu twórcy poinformowali, że ich gra trafiła na iPhone'y i iPady - jej cena to niecałe pięć dolarów.

I choć od 2012 roku ukazało się wiele podobnych produkcji, to Journey do dziś uznawane jest za jednego z pionierów gier artystycznych nastawionych tylko na eksplorację. Tytuł tworzony był z myślą o grze na dużym ekranie z padem w ręku, co potęgowało całe doświadczenie płynące z rozgrywki - jak wypadnie to podczas grania w tramwaju, gdzie zewsząd będą dobiegać nas hałasy? Zobaczymy.

Z podobnymi mankamentami może wiązać się granie na małym ekranie w Dear Esther. Gra studia The Chinese Room była jednym z pierwszych "symulatorów chodzenia" i przenosiła gracza na tajemniczą wyspę Hebridean. W trakcie eksploracji natrafiliśmy na różnorakie malowidła i wskazówki, które należało zinterpretować i samemu odkryć, czemu właściwie znajdujemy się na tej wyspie. Jeden z najmniej "growych" przedstawicieli tego medium ukaże się w App Store jeszcze w tym roku.

Jest jeszcze Rogue Legacy, czyli roguelike, w którym po śmierci wcielamy się w naszego potomka. Gra w App Store pojawiła się praktycznie znikąd, a ze wszystkich wyżej wymienionych tytułów, produkcja studia Cellar Door Games najbardziej pasuje do iPhonów i iPadów.

Ostatni, ale nie mniej ważne, czyli This Is the Police 2, które w rok po premierze wersji na komputery osobiste trafi również na urządzenia mobilne. W odróżnieniu od wymienionych już tytułów, produkcja Weappy Studio będzie dostępna również na urządzeniach z systemem Android. Warto też dodać, że This Is the Police 2 do czekało się także portu na konsole obecnej generacji w tym na Switcha. Jednak wersja ta nie jest szczególnie chwalona przez graczy, którzy narzekają na problemy ze sterowaniem czy optymalizacją. Oby twórcy (lub zewnętrzne studio odpowiedzialne za konwersje) bardziej postarało się przy wersji na urządzenia mobilne.

HQ

Powiązane tekstyWczytywanie następnej zawartości