Wiesz, że ci się udało, kiedy tytuł twojej gry staje się przymiotnikiem określającym inne. Od chwili premiery gry Dark Souls wydanej przez From Software w roku 2011, stała się ona określeniem niemal niemożliwego poziomu trudności (wiele razy mogliście pewnie usłyszeć porównania w stylu „prawie tak trudne jak Soulsy" albo „ Darks Souls swojego gatunku"). Ta gra była arcydziełem wśród ówczesnych gier, a w tym roku studio From oraz Bandai Namco postanowiły ją zremasterować, wprowadzając tytuł na platformy PC, PS4, Xbox One oraz Nintendo Switch (ostatnie w późniejszym terminie). Postanowiliśmy zatem odświeżyć sobie wszystko na konsoli PS4, żeby zobaczyć, co takiego się zmieniło. Na pierwszy ognień idzie grafika w 720p, która na PS4 oraz Xbox One została podniesiona do wspaniałego 1080p, na PS4 Pro oraz Xbox One X jest możliwość wyświetlania w przeskalowanym 4K, oraz natywne 4K dla PC (jednakże tekstury pozostają 2K). Ze starymi grami zawsze tak jest, nie pamiętamy, żeby wyglądały aż tak źle, ale zagraliśmy w oryginał na Xbox 360 kilka tygodni zanim otrzymaliśmy zremasterowaną kopię, i możemy zagwarantować, że w nowym wydaniu gra wygląda szokująco i zauważalnie lepiej. Przyznamy jednak, że jeśli wziąć ją pod lupę, to nadal widać, że ma ona już kilka lat, na przykład gdy podchodzimy naszą postacią pod ścianę i robimy zbliżenie na twarz, jest ona kompletnie bez wyrazu, ale to już szukanie dziury w całym.
Kolejną kwestią, która sprawi, że fani Dark Souls będą modlić się do słońca, jest liczba klatek na sekundę, podwojono ją wręcz w owianym złą sławą Blighttown, gdzie w oryginale gra się zacinała i doświadczaliśmy spadków FPS (w tym samym czasie PC master race nie musieli zmagać się z miernymi 30 FPS w oryginalnym wydaniu). Teraz wszędzie będziemy mieli znakomite 60 FPS, tutaj należy dodać, że wersja na Switcha będzie miała zablokowane FPS na 30 i 720p w trybie mobilnym i 1080p w zadokowanym.
Zarówno poprawiona grafika jak i zwiększone FPS wpływają na rozgrywkę w znacznym stopniu, śmiało można powiedzieć, że zmiany te wprowadzają grę we współczesną erę, teraz wygląda tak, jakby została stworzona na współczesne konsole. Animacje są płynne (co jest bardzo ważne przy unikach oraz szukaniu sposobów na obejście ataków przeciwnika), a wraz ze szczytową wydajnością zwiększa się nasza szansa na przetrwanie, zarówno podczas walki jak i w trakcie wędrówki przez niezbyt stabilne półki skalne.
Co jeszcze nowego? Odświeżoną wersję dostajemy wraz ze wszystkimi DLC na każdej platformie, włączając w to dodatek Atorias of the Abyss, w którym to podróżujemy do Oolacile, by pokonać Manusa, Ojca Otchłani - mylące, wiemy, ale wszystko, co musicie wiedzieć, to że za te same pieniądze dostajecie więcej grania. Tak jak w znacznej części gry, fabuła jest opcjonalna, a największym plusem są tutaj dodatkowe lokacje, bossowie oraz przeciwnicy, których możemy nękać w naszej podróży do wielkości.
Bez wątpienia najbardziej zagorzali fani Dark Souls będą się denerwować, czy zostało zmienione coś z podstawowej wersji gry, lub czy też, broń Boże, nie uczyniono jej łatwiejszą dla tych paskudnych niedzielnych graczy. Z przyjemnością pewnie usłyszycie, że w trakcie długich godzin grania nie zauważyliśmy żadnych rozbieżności w stosunku do pierwszego wydania. Owszem, kilka krawędzi zostało wygładzonych w trakcie poprawiania grafiki, ale główna zawartość pozostała bez zmian.
Kiedy pisaliśmy tę recenzję, to niestety serwery do gry online nie były aktywne, tak że nie byliśmy w stanie przetestować tego aspektu. W zamian możemy poinformować, że w porównaniu do oryginału, który oferował grę maksymalnie w czterech graczy, to w nowej odsłonie liczba ta została podniesiona do sześciu (każda z czterech wersji posiada osobne serwery), także możemy cieszyć się współpracą, jaka nam się żywnie podobna, chyba że wolimy bardziej wrogie nastawienie i jesteśmy jedną z tych pokręconych osób lubujących się w najeżdżaniu cudzych gier - sami wiecie, kim jesteście. Przywoływanie NPC, takich jak Rycerz Tarkus, działa płynnie i, tak jak można by się tego spodziewać, nie można się do niczego przyczepić, szczególnie jeśli pokonują dla ciebie bossa.
Nie tylko zagorzali fani serii będą zachwyceni tym remasterem, także grono nowicjuszy, którzy nie grali jeszcze w 2011, kiedy gra miała swoją pierwszą premierę, będzie miało szansę spróbować swych sił po raz pierwszy. A my z całą pewnością możemy powiedzieć, że obecne wydanie gry jest poprawione pod każdym względem, zaczynając od wydajności, przez oprawę graficzną, na zawartości kończąc. Podczas gdy zawartość niektórych wznowień, na przykład Kolekcja HD dla Silent Hilla 2 i3 została uszczuplona, co czyni je dużo gorszymi od oryginalnych wydań, w przypadku Dark Souls dostajemy tylko doszlifowaną grę, która wcześniej już była bliska doskonałości.
Nie będziemy się zbytnio zagłębiać, co sprawia, że Dark Souls jest tak dobry, ale gra ma w sobie coś takiego, co odbiło się w sposób wyraźny nie tylko na przemyśle gier komputerowych, ale także na popkulturze, i nie chodzi nam w tym momencie o trudność rozgrywki. Uniwersum, w które wrzuca nas gra, jest przesiąknięte klimatem, a na każdym zakręcie natykamy się na pozostałości tego umierającego świata, gdzie Klątwa Nieumarłych zatruwa ludzkość i naszym zadaniem jest zbieranie Dusz Władców. Wykreowany wszechświat jest minimalistyczny i zazwyczaj w ogóle nam nie przeszkadza, ale w tym tkwi całe piękno, to świat przedstawiony tchnął w tę grę życie, nie fabuła.
Jest także pewien powód, dla którego całe mnóstwo gier próbowało imitować mechanikę i gameplay Dark Souls, bo kreacja From Software jest po prostu mistrzowska i w tej materii nic się nie zmieniło. Jeśli tak jak my jesteście już fanami serii, odkryjecie, że parady wychodzą wam tak samo łatwo, jak za starych dobrych czasów. Tym, którzy nigdy nie grali natomiast, frajdę sprawi nauczenie się tego zmyślnego i śmiertelnego tańca, jakim jest walka, rozporządzania ograniczoną wytrzymałością i wypatrywanie luki w obronie przeciwnika, żeby kontratakować.
Jest jeszcze z tysiąc innych rzeczy, które należałyby skomplementować w tym wybitnym dziele od From Software, od zapierających dech w piersiach lokacji, po kreację bossów. Ale to wszystko zostało powiedziane w trakcie minionych siedmiu lat. Teraz wystarczy tylko powiedzieć, że Dark Souls nie tylko dobrze zniosło próbę czasu, ale jego ponowne wydanie wniosło do gry powiew świeżości. Przeskok generacji dał tej grze drugie życie i - miejmy nadzieję - całą rzeszę nowych fanów, na co z całą pewnością ten klasyk gatunku zasługuje.
Tłumaczenie: Mateusz Repeczko