Polski
Gamereactor
wiadomości
Assassin's Creed

Co dalej z Assassin's Creed?

Twórcy pytają fanów o potencjalny restart serii.

HQ

Seria Assassin's Creed przez 12 lat obecności na rynku wznosiła się i opadała nie raz i nie dwa. Dla wielu osób tym punktem kulminacyjnym była trzecia - czyli tak naprawdę piąta - część serii, w której stawaliśmy się właścicielem ziemskim, myśliwym, rzemieślnikiem, kupcem, a od czasu do czasu kogoś się tam przebiło ostrzem. Następna, czwarta część w ogóle popłynęła pod tym względem, serwując nam jedną z lepszych gier o piratach i pływaniu statkiem - nie był to jednak Assassin's Creed. W Unity i Syndicate wrócono do ulicznego zgiełku i "assaysnowania", ale ostatnie dwie odsłony znów były zupełnie inne od tego, co znamy z pierwowzoru.

Czy to jednak dalej Assassins Creed? Najwyraźniej tę samą kwestię rozważają deweloperzy w Ubisofcie, którzy niedawno wrzucili na Reddita listę kilku pytań, rozpoczynając tym samym dyskusję o przyszłości serii.


  • Czy byłbyś zainteresowany rebootem serii Assassin's Creed? Dlaczego tak lub nie?

  • Assassin's Creed: Origins był "lekkim" restartem, który miał ułatwić nowym graczom wejście w serię. Czy Twoim zdaniem było to wystarczające, by osoba nie znająca tego uniwersum, chciały je bardziej poznać?

  • Gdyby restart serii został nagle zapowiedziany, to czy zagrałbyś w niego?

  • Gdybyś mógł stworzyć taki reboot, to co byś zmienił lub wyrzucił?

  • Gdybyś mógł stworzyć taki reboot, to co byś zachował?

  • Czy Twoim zdaniem istnieje jakaś marka, na której wzorować mógłby się Assassins Creed w kwestii restartu?

Co oznacza to dla nas graczy? Przypomniała mi się właśnie jedna rzecz. Po premierze Mass Effecta 3, BioWare wystosowało ankietę do graczy (czytaj fanów serii), w której znajdowały się pytania dotyczące następnej odsłony tej space opery. Pojawiło się między innymi pytania o preferencje graczy, czyli na czym najbardziej im zależy - historii, eksploracji, walce, czy możliwości dostosowywania swojej postaci. Inne kwestie były związane ze stricte grami RPG i co jest w nich dla nas najważniejsze.

Efektem takich "pytań do graczy" był Mass Effect: Andromeda, czyli gra, która jak żadna inna podzieliła fanów serii. Podejrzewam, że dziś ma tyle samo fanów i hejterów, co nie ominęło również redakcji polskiego Gamereactora. Dla mnie i Pawła to była bardzo przyjemna odsłona, zaś Joanna nie ma o niej zbyt dobrego zdania.

Assassin's Creed

Wracając do naszych Assassynów, dziś rano mieliśmy z redakcja małą dyskusje na temat potencjalnego restartu tej serii i wszyscy zgodziliśmy się, że twórcy tymi pytaniami badają grunt w kwestii przekształcenia serii w pełnoprawne action-RPG-fantasy. Skoro studiu marzy się taka gra, to czemu nie zaczną z zupełnie nową marką, a tej dadzą odpocząć?

Joanna słusznie zauważyła też, że gracze pokochali tę serię za umiejętne i ciekawe połączenie wątków konspiracyjnych i teorii spiskowych, które nagromadziły się przez stulecia, z faktami historycznymi. W drugiej części dużo frajdy dawało też chodzenie po Florencji, wspinanie się na wiernie odwzorowane budynki czy śledzenie intrygi związanej z rodzina Borgiów.

I nie zrozumcie mnie źle, cieszę się bardzo z nowości i tego, jak ta seria się zmienia. Ale jeśli kolejna odsłona będzie po prostu kolejnym fantasy-action-erpegiem (a Assassin's Creed: Odyssey był taką grą), to specjalnie kupię pudełko z tą grą, wyjmę pięknie przygotowana okładkę, i wymienię ją na białą kartkę z podpisem: "dowolne RPG w stylu Wiedźmina 3".

Równie dobrze może to być po prostu podgrzewanie atmosfery przed zbliżającym się Gamescomem. Czas pokaże, w jaką stronę pójdzie marka. Tak czy inaczej, następna odsłona ukaże się na jesieni 2020 roku.

HQ

Powiązane tekstyWczytywanie następnej zawartości