Polski
Gamereactor
recenzje
Baldur's Gate III

Baldur's Gate III na PS5

Pomimo faktu, że w Baldur's Gate 3 są małe błędy, wychodzi jako jedna z najlepszych premier w 2023 roku, choć są pewne wolne części w porównaniu do wersji na PC. Najważniejsze jest, aby zrozumieć, że ta gra jest turowa, więc znacznie różni się od wydania z 2004 roku.

HQ

Kiedy wiele lat temu usłyszałem o nadchodzącym pełnym wydaniu Baldur's Gate III, wróciłem do wspomnień opartych na Baldur's Gate: Dark Alliance II, który był wtedy jednym z moich ulubionych. Jest to również ostatnia gra, w którą grałem w serii Baldur. Kiedy usłyszałem, że nadchodząca walka premierowa będzie turowa, byłem nieco rozczarowany, ponieważ wolę gry, które dzieją się w czasie rzeczywistym, niż strategiczne. Ale miałem bardzo dobre wspomnienia z Divinity i Pillars of Eternity, a nawet pewne doświadczenia z moich nastoletnich lat, kiedy testowałem odgrywanie ról w turowej grze fabularnej o nazwie "Road to the Stars 2300" z mistrzem gry. Te czasy zachęciły mnie do dania Baldur's Gate III szansy.

Pierwsze wrażenia są doskonałe: uderzający ekran ładowania, różnorodny wybór ustawień, od funkcji samouczka po mniejsze poprawki i kilka gotowych postaci podczas rozpoczynania nowej gry. Oczywiście możesz również tworzyć i dostosowywać własną postać pod względem tła, umiejętności i wszechstronnego wyglądu. Tylko modele twarzy zniknęły trochę słabo, ponieważ jest ich tylko dziesięć dla każdego typu postaci. Zamiast tego jest znacznie więcej szczegółów w innych obszarach. Od makijażu po tatuaże, blizny i liczne modele włosów, nie zapominając o dużym wyborze kolorów dla każdego z nich.

HQ

Twoja przygoda zaczyna się od wspaniałego filmu, który przygotowuje twoją historię i daje więcej mięsa kościom. Później ilość przerywników filmowych jest nawet nieco przesadzona, ale idealnie nadaje się na przygodę, która toczy się w spokojnym tempie - są jak małe zagrania między bitwami i rozmowami z postaciami. Chwalę również członków mojej grupy, ponieważ nie można ich określić jako tradycyjnych postaci sterowanych komputerowo, które powtarzają te same zdania z jednej sytuacji na drugą. Krótko mówiąc, możesz podsumować, że są jak prawdziwi ludzie, których zachowanie i działania zmieniają się w zależności od ich osobistej chemii, własnej osobowości i wybranych wzorców mowy. Doświadczasz tego zwłaszcza wtedy, gdy obozujesz, aby leczyć rany spowodowane w bitwach i rozmawiać o najnowszych zwrotach akcji w swojej opowieści.

To jest reklama:

Larian Studios zdobywa również punkty za umożliwienie łatwego znalezienia towarzyszy podróży na początku, o ile nie pójdziesz naprzód bez eksploracji. Samouczek ostrzega również przed tym: samotne lub w mniejszej grupie daje znacznie mniejsze szanse na przeżycie. Możesz wyłączyć wskazówki, jeśli chcesz, ale nie ma nic złego w ich oglądaniu od czasu do czasu. Na początku jednak na ekranie dość często pojawiają się tekstowe pola poradnikowe. Chciałbym podzielić się małą wskazówką z początkującymi poszukiwaczami przygód: naprawdę warto poznać ścieżki skrótów kontrolera gier. Przebieg jest znacznie płynniejszy, gdy odpowiednio nimi zarządzasz.

Baldur's Gate III

Można powiedzieć, że w tego typu grach ilość rzeczy nie jest zaskakująca, ale nie da się przecenić tego, ile zostało posypane w otoczeniu, a ile chciałem złapać. Mimo spokojnego tempa postępów, po nieco ponad pięciu godzinach przygód ponad sto przedmiotów obciążyło moje plecaki poszukiwaczy przygód. Można to częściowo wytłumaczyć moją kleptomaniczną naturą, jeśli chodzi o gry wideo, ale wciąż byłem zaskoczony ogromną ilością rzeczy do zebrania. Oczywiście wszystko ma swoją cenę i pieniądze gromadzą się w kasie w stałym tempie, ale zawsze można dyskutować, czy jest to warte całego spędzonego czasu, ponieważ przeglądałem przedmioty na sprzedaż u kupca przez około kwadrans. Po części wyjaśnia to kontroler DualSense PlayStation, który nie jest w żaden sposób porównywalny z komputerem lub myszą pod względem szybkości i dokładności. Na szczęście na towar zostały nałożone filtry, ale byłoby to znacznie łatwiejsze na przykład dzięki automatycznemu systemowi identyfikacji złomu i innych bezużytecznych towarów, który umożliwiłby sprzedaż kupującemu za pomocą kilku kliknięć. Jednak duże punkty dla zespołu twórców gry, że przytrzymując przycisk X twoja postać może wyszukiwać wiele przedmiotów w odległości kilku metrów jednocześnie, co sprawia, że zbieranie jest wygodne. To również ma swoją wadę, ponieważ kontrolowany członek zespołu chodzi we własnym tempie od jednej półki i pudełka do drugiego, podnosząc wskazany przedmiot dopiero wtedy. Szybszy system point and click bez animacji byłby lepszy i przede wszystkim szybszy. Patrząc na towary, można również zobaczyć ich wartość i właściwości, ale irytującą stroną jest to, że pola informacyjne czasami migoczą, a tym samym zakłócają czytanie.

Zwiedzanie miejsc znacznie ułatwia wygodna i szczegółowa mapa, do której w razie potrzeby można również dodać własne oznaczenia wraz z towarzyszącymi im tekstami. Przyciemnione plamy ujawniają nowe obszary, gdy się otwierają, ułatwiając podróż w nieznane. Rozgrywkę poprawiają również punkty szybkiej podróży, z których można korzystać niezależnie od lokalizacji. Istnieją również specjalne obozy, do których można wskoczyć w razie potrzeby. Po zatankowaniu i zaśnięciu przygoda jest kontynuowana od tego samego miejsca, w którym została przerwana. Jednak nigdy nie wiadomo, co nadchodzi, a tego rodzaju niespodzianka jest jedną z najlepszych rzeczy w Baldur's Gate 3. Często dostępnych jest również kilka różnych rozwiązań dla każdego napotkanego problemu. Czy powinniśmy wybrać zamek tylnych drzwi? Albo próbować oszukać strażnika, by otworzył drzwi sprytem? A może włamiemy się tylnymi drzwiami lub siłą przepchniemy właz podłogowy i zaskoczymy wszystkich w środku? Lub po prostu użyj brutalnej siły lub magii, aby kontynuować skradanie się. Takie sytuacje zawsze fascynują, gdy gracz ma możliwość wyboru własnego rozwiązania. Jednak wybór pewnych linii mowy lub manewru wykonywanego w sytuacji bojowej zawsze wymaga 20-ściennego rzutu kostką oprócz wyboru boosterów, które pojawiają się być może zbyt często. Częściej zdarzają się one za kulisami, zwłaszcza podczas bitew, kiedy - na przykład - na ekranie pojawia się tekst "failed!" lub "saved !", w zależności od szczęścia kości. To część doświadczenia D&D, ale dla tych, którzy nie są fanami, może to być trochę wstrząsające.

To jest reklama:
Baldur's Gate III

Po ponad 30 godzinach rozgrywki Baldur's Gate 3 zdołało mnie przekonać, że jest to jedna z najlepszych odsłon tego roku. Podkreślam jednak słowa, które powiedziałem na początku recenzji, że bardziej cenię akcję czasu rzeczywistego niż turową, czego doświadczyłem z Dark Alliance II 19 lat temu. W starszym wieku wciąż potrafię docenić przygodę, która rozwija się w spokojnym tempie, gdzie można swobodnie eksplorować, walczyć, poznawać nowych ludzi i wykorzystywać swoją wyobraźnię do rozwiązywania sytuacji w wolniejszym tempie. Relacje międzyludzkie i ich rozwój w zespole naturalnie tworzą również swój własny, fascynujący świat. Oczywiście jest więcej niż cztery osoby, które nadają się do grupy żądnej przygód, ale możesz zaprosić potencjalnych wędrowców, których spotkasz, do własnego obozu, skąd możesz ich wprowadzić do grupy, jeśli chcesz. Larian Studios działało również sprytnie, ponieważ nowy członek grupy nie jest żółtodziobem na poziomie pierwszym, ale może otrzymać taką samą ilość zgromadzonych poziomów doświadczenia, jak weterani w grupie. Nowe poziomy nie zawsze przychodzą szybko, ale kiedy to robią, dają znaczący impuls. Jedna rzecz jest nadal przesadzona: kiedy moja postać dostała nowy poziom, rzucono przed nią nie mniej niż 39 zaklęć, z których mogłem wybrać 2. To trochę za bardzo zwalnia w niektórych miejscach, szczególnie dla gracza takiego jak ja, który chce wybierać tylko najlepsze opcje, nie czekając zbyt długo.

W chwili pisania tej recenzji otrzymaliśmy już kilka aktualizacji, które jeszcze bardziej poprawią wrażenia z poprawek. Jest jednak jedna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę w trybie wieloosobowym, a mianowicie, że tak naprawdę nigdy nie ma jednego lidera dla grupy. Każdy może zaangażować się w rozmowy, romanse i nie tylko, więc jeśli chcesz poprowadzić wesoły zespół swoich przyjaciół, po prostu wiedz, że nie są ograniczeni, nawet jeśli jesteś gospodarzem.

Baldur's Gate III

Jeśli lubisz spokojniejsze i bardziej strategiczne podejście, małe błędy Ci nie przeszkadzają, a masz wystarczająco dużo cierpliwości podczas radzenia sobie z wieloma rzeczami, konsolowa wersja Baldur's Gate 3 jest warta każdego grosza na rynku przygodowych gier fabularnych, zarówno sam, jak i z przyjaciółmi.

09 Gamereactor Polska
9 / 10
+
Bardzo stylowy design, ogromna ilość treści, wszechstronne dostosowania postaci, atrakcyjna fabuła, raj dla szabrowników, zaskakujący, sympatyczny współ-poszukiwacz przygód
-
Powolna obsługa z ogromną ilością towarów, małe błędy w dźwiękach i ekwipunku, czasami frustrująco wolne tempo z powodu ciągłych rzutów kośćmi, częściowo długie czasy ładowania
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane teksty

0
Baldur's Gate III na PS5Score

Baldur's Gate III na PS5

RECENZJA. Przez Toni Turren

Pomimo faktu, że w Baldur's Gate 3 są małe błędy, wychodzi jako jedna z najlepszych premier w 2023 roku, choć są pewne wolne części w porównaniu do wersji na PC. Najważniejsze jest, aby zrozumieć, że ta gra jest turowa, więc znacznie różni się od wydania z 2004 roku.

0
Baldur's Gate 3Score

Baldur's Gate 3

RECENZJA. Przez Patrik Severin

Patrik spakował swój zestaw przetrwania, aby poradzić sobie z długim powrotem na Wybrzeże Mieczy i sprawdzić, czy trzecie Wrota Baldura mają sens zakończyć lato z...Wczytywanie następnej zawartości