Polski
Gamereactor
artykuły o sprzętach

Apple MacBook Pro 14" M3 Max

Dostępny w kolorze Space Black, ma więcej koni mechanicznych GPU i nadal przewyższa wszystko inne w swojej klasie wagowej.

HQ

Pozwólcie, że zacznę od stwierdzenia, że nie przeszkadza mi, że najnowsze warianty M3 Apple dwóch rdzeniowych modeli MacBook Pro są podobne w prawie każdym kluczowym parametrze. W końcu szeroko zakrojone przeprojektowanie, które wprowadzili kilka lat temu, było przełomowe, zwłaszcza dla nich, ponieważ przyznali, że smukły profil, słabe IO i nieznośna żywotność baterii nie były wystarczająco dobre.

Co więc otrzymaliśmy? Większa bateria, bardziej tradycyjne porty, eliminacja paska dotykowego na rzecz zwykłych funkcyjnych i wiele, wiele więcej. Ten projekt jest nadal silny, więc nie musimy się nad nim zbytnio rozwodzić.

Wszystko jest jak kiedyś. Duży, fantastyczny Force Touchpad, wspaniała, responsywna i dotykowa klawiatura z doskonałym czytnikiem linii papilarnych w prawym górnym rogu, wspaniała żywotność baterii, która naprawdę zbliża się do 12 godzin użytkowania, nawet z wariantem M3 Max, którego używałem w okresie testowym. Jest tu bardzo niewiele punktów krytycznych, które można by tu poczynić jako punkt wyjścia. Na prawie każdym parametrze, niezależnie od tego, czy jest to waga, wydajność, codzienne użytkowanie, jasność ekranu i częstotliwość odświeżania oraz wszystko inne, MacBook Pro, a może zwłaszcza MacBook Pro 14, jest drogim, ale dobrze ugruntowanym gigantem.

To jest reklama:
Apple MacBook Pro M3

Nowością z zewnątrz jest jednak nowy kolor Space Black, dostępny tylko wtedy, gdy kupisz Pro z co najmniej M3 Pro. Apple obiecał, że proces, którego używają do barwienia swoich maszyn, nie jest taki sam jak powłoka, o której na przykład Razer wielokrotnie twierdzi, że naprawi wszystkie odciski palców, które zostawisz na zupełnie nowym Blade zaledwie kilka sekund po rozpakowaniu. Nie, walka z odciskami palców jest częścią procesu i jest zauważalna. Należy zauważyć, że proces ten jest stosowany tylko na samej pokrywie, a nie wewnątrz klawiatury, gdzie urządzenie zbiera trochę więcej tłuszczu odcisków palców. Ale ogólnie rzecz biorąc, jest to skuteczny wynik, a jeśli byłeś lekko rozczarowany ilością brudu i brudu w zeszłym roku M2 MacBook Air w ciemnoniebieskim wariancie kolorystycznym, jest to nieskończenie lepsze.

Dobra, czas M3. Jest to zupełnie nowa generacja SoC firmy Apple, ale podobnie jak kilka poprzednich razy, jest to oczywiście postęp iteracyjny, a nie transformacyjny. Testowany wariant wyposażony jest w M3 Max, co oznacza 16 rdzeni CPU, 40 rdzeni GPU, 64GB pamięci RAM i 92 miliardy tranzystorów. Spośród 16 rdzeni procesora, 12 to rdzenie o wysokiej wydajności, a cztery to wydajność, wszystkie wykonane w zupełnie nowym procesie 3 nm firmy TSMC. Mniejszy rozmiar węzła skutkuje większą gęstością tranzystorów, co na dłuższą metę skutkuje zarówno lepszą wydajnością, jak i wytrzymałością.

Jak to właściwie wygląda? W CineBench 2024 patrzymy na nieco ponad 15% w porównaniu do M2 Max i około 30% w porównaniu do M1 Max. To jednak jednordzeniowy, a w teście wielordzeniowym wygląda to nieco inaczej, gdzie nasz M3 Max poradził sobie z 1702 w porównaniu do 1022 z M2 Max. Teraz rozmawiamy. Apple ogłosił również, że część GPU SoC była największym obszarem zainteresowania i łatwo zrozumieć, dlaczego. W teście procesora graficznego CineBench 2024 M3 Max uzyskał 12932 punkty w porównaniu do 6201 na M2 Max - podwojenie. To samo dotyczy GeekBench 6.2.1 zarówno w trybie jednordzeniowym, jak i wielordzeniowym.

To jest reklama:

Oczywiście są to syntetyczne testy porównawcze specjalnie zoptymalizowane pod kątem Apple Silicon i można łatwo argumentować, że jeśli nadal używasz oprogramowania do pracy lub zabawy, które nie obsługuje specjalnie tej architektury, nie zobaczysz tych korzyści na ekranie, może to być nierówne doświadczenie.

Apple MacBook Pro M3

Ale jeśli używasz własnych programów Apple, takich jak Final Cut, jest to całkiem magiczne doświadczenie. W szczególności ten 14-calowy jest tak nieskończenie cienki, waży tak nieskończenie mało i oferuje żywotność baterii wynoszącą co najmniej 16 godzin stabilnego użytkowania, podczas gdy wydajność błyszczy.

Testowane urządzenie kosztuje nieco poniżej 3,300 funtów. To dużo pieniędzy, ale topowa edycja Dell XPS 15 kosztuje dokładnie tyle samo, a mimo że ThinkPad Z1 jest znacznie mniejszy, jeśli zaktualizujesz wszystko, to tylko z 16 GB pamięci RAM i Ryzenem 5 Pro.

Czy MacBook Pro 14" z M3 Max jest poza linią do tego, co dostajesz? Nie, właściwie to nie sądzę. Myślę, że to całkiem genialne. Nadal zależy to od tego, czy Twój przepływ pracy jest zoptymalizowany pod kątem MacOS, a konkretnie dla Apple Silicon, ponieważ poza tym nie ma się czym ekscytować.

09 Gamereactor Polska
9 / 10
overall score
to ocena naszych redaktorów. Jaka jest Twoja? Wynik ogólny jest średnią wyników redakcji każdego kraju

Powiązane tekstyWczytywanie następnej zawartości